
Това вече няма да бъде възможно, като основният мотив на правителството, в Анкара е, че по този начин туристите ще бъдат защитени от недобросъвестни практики. Чуждестранните туроператори задължително ще трябва да работят с местна фирма, която притежава валиден лиценз от асоциацията на турските туристически агенции (TURSAB). Българските компании от бранша съобщиха, че са били информирани за промените още в началото на декември.
Новите промени в турското законодателство не притесняват българските туроператори, тъй като и в момента голяма част от тях имат партньори в Турция, която е втората най-посещава страна от българските туристи, след Гърция. Освен летни почивки в морските курорти, редица компании предлагат и обиколни турове в големите градове.
"Турция винаги е имала много сериозна защита на местния бизнес. И в момента големите български туроператори работят с турски компании, заради което и не се очакват сериозни проблеми около новите законови промени", коментира Любомир Панковски - президент на ТА Алма Тур.
"И преди държавата защитаваше турските туроператори, като им даваше преференциални цени. Сериозните компании имат дългосрочни партньорства в южната ни съседка. Сега някои от по-малките български фирми се договарят директно с хотелиерите и затова има случаи на изоставени туристи по курортите. При новия закон това няма да се случва, заради отговорността, която се носи и от турския туроператор", сподели Христо Гълбачев - мениджър на Астрал Холидейз.
По данни на националния статистически институт Турция е втората най-предпочитана дестинация за български туристи след Гърция. В периода юни - септември пътуванията на българи до нея са били 1.4 млн. Според статистиката на турското министерството на културата и туризма България е на четвърто място по брой чуждестранни туристи в морските курорти и Истанбул след Германия, Великобритания и Русия към деветте месеца на изминалата година.
Източник: touristsales.com
< Предишна | Следваща > |
---|